Kılıçdaroğlu CHP’de şaşkınlık yarattı

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) önceki genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun KRT TV’de yaptığı açıklamalar, parti içinde şaşkınlık yarattı. Kılıçdaroğlu’nu hiç olmadığı kadar öfkeli gördüğünü söyleyen de oldu, açıklamalarının yersiz ve partiye zarar verici nitelikte olduğunu ifade eden de. Kurultay sürecinde Kılıçdaroğlu’nu destekleyen isimler bile ‘bu kadarını beklemiyorduk’ dedi.

‘50 YIL SONRA BİRİNCİ OLAN PARTİSİYLE ÖVÜNMESİNİ BEKLERDİK’

Kılıçdaroğlu’nun katıldığı programı izledikten sonra çok üzüldüğünü ve sabaha kadar uyuyamadığını ifade eden bir CHP yöneticisi, “Genel başkanımızdan böylesi suçlamalar duymayı beklemezdik. 50 yıl sonra birinci parti olmuşuz, partisinin bu başarısıyla övünmesini beklerdik ama olmadı” dedi.

‘CHP’Yİ DEĞİL HALKIN SORUNLARINI KONUŞMALIYIZ’

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının parti içi tartışmaları gündeme getireceğini ve bunun doğru olmadığını belirten parti yöneticisi, “Bu meseleleri tartışmamak, tartıştırmamak lazım. Çünkü halkın çok daha önemli sorunları var, bu sorunları konuşmamız, çözmek için çalışmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ÖZGÜR ÖZEL CEVAP VERMEYİ DÜŞÜNMÜYOR

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in ya da parti yöneticilerinden birinin Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına yanıt verip vermeyeceğini sorduğumuz parti yöneticisi, “Genel Başkan da cevap vermeyi düşünmüyor, biz de düşünmüyoruz. Bu tartışmaya girmeyeceğiz” yanıtını verdi.

‘İMAMOĞLU’NA ÖFKE GÖRDÜM’

Bir başka parti yöneticisi, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarında, seçimden sonra değişim çağrısı yapan Ekrem İmamoğlu’na öfke gördüğünü ifade etti. CHP’yi değişimin başarıya taşıdığını belirten yönetici, “Partiyi, yeni yönetimi takdir etmesini beklerdim. Ama ne bir önceki seçimin özeleştirisini yaptı ne de yerel seçim başarısını takdir etti. Açıklamalarıyla kendisine zarar verdi” dedi.

‘PARTİNİN NEFERİYİM’ DEMELİYDİ’

Kurultay döneminde Kılıçdaroğlu’nu destekleyen CHP’liler de Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını eleştirdi. Kılıçdaroğlu’nun daha kucaklayıcı olmasını beklediğini ifade eden bir milletvekili, “Yerel seçim başarısını takdir etmeli ve ‘Ben partinin bir neferiyim’ demeliydi. Programda söyledikleri benim için hayal kırıklığı oldu” diye konuştu.

‘BU KADARINI BEN DE BEKLEMİYORDUM’

Kurultayda Kılıçdaroğlu’nu destekleyen bir başka isim de “Genel başkan içini döktü. Kurultay sürecinde çok fazla şey yaşandı. Bir patlama oldu diyebiliriz. Açıklamalarının sert olmasını bekliyordum ama bu kadarını ben de beklemiyordum. Gene de Kemal Bey dürüst, çalışkan, partiye katkı sunmaktan başka hiçbir amacı olmayan bir isim. Kemal Bey düşmanlığı doğru değil. Söylediklerini doğru okumak lazım. Her sözü doğru. Ama keşke ‘delegeler isterse aday olurum’ demeseydi” diye konuştu.

‘ADETA YENİ GENEL BAŞKANI ÇALIŞTIRMAMA TAVRI VARDI’

Kurultay sürecinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen isimlerden bir diğeri de Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarında Ekrem İmamoğlu’na tepkisinin çok açık olduğunu kaydetti. “Adeta yeni Genel Başkan ve yönetimini çalıştırmamak ve zor durumda bırakmak gibi bir tavır içindeydi” diyen CHP milletvekili, “Benim Kemal Bey’e olan sevgim, saygım, vefam sonsuzdur ve herkes bilir bunu. Ama açıklamalarına anlam vermekte zorlanıyorum” dedi.

‘GENEL BAŞKANLAR GEÇİCİ, PARTİ KALICI’

Bir başka CHP’li ise “Ben partiliyim. Genel başkanlar geçici parti kalıcıdır. Şu an genel başkanımız Özgür Özel” değerlendirmesini yaptı.

KILIÇDAROĞLU YENİDEN GENEL BAŞKAN MI OLMAK İSTİYOR?

Kılıçdaroğlu’nun, yeniden genel başkan adayı olup olmayacağına yönelik soruya “Delegelere bağlı, onlar önerirlerse ‘olmayacağım’ demeyiz” yanıtını vermesi yeni soruları beraberinde getirdi.

“Kılıçdaroğlu olağanüstü kurultay sinyali mi verdi?”, “Yeniden genel başkan mı olmak istiyor?” diye sorduğumuz partililerin büyük çoğunluğu, bu ihtimalin çok düşük olduğunu ifade etti. Bir önceki kurultayda tüm belediyeler Kılıçdaroğlu’nu desteklerken Kılıçdaroğlu’nun kaybettiğini hatırlatan partililer, 31 Mart seçim başarısının ardından Kılıçdaroğlu’nun kurultay için yeterli imzayı toplamasının da kazanmasının da çok zor olduğunu söyledi.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

“İlla sen Cumhurbaşkanı adayı ol’ diyen arkadaşlar dönüp tam tersini yaparlarsa ne dersiniz? Bunu vatandaşın taktirine sunayım.”

“Sanki ben zorla cumhurbaşkanı adayı oldum… Böyle bir şey aklımdan geçmiyordu. Ama MYK’de de PM’de de ‘Olmazsa olmaz, sizin mutlaka olmanız lazım’ bir sürü ama… Her toplantıda bunlar söylendi. “Peki, partinin kararına uyalım” dedik. Şimdi arkasından ‘Keşke aday olmasaydı’ dediler.”

“Ülkenin bu kadar sorunu varken Kemal Kılıçdaroğlu bu sorunlara çözüm üretmek, yeri geldiğinde tartışmak yeri geldiğinde de önderlik yapmak durumundadır.”

“Kurultayımızda benim de kabul etmediğim… Bizim partimizin bir özelliği var. Kendi aramızda tartışırız, kavga da ederiz. Ama bu atışmalarda bireysel çıkara dönük hiçbir şey yapmayız. Tartışmanın odağında da parti vardır.”

“Sonra kalkıyorlar ‘Kılıçdaroğlu şöyle…’ Kılıçdaroğlu tek başına mücadele etti, siz neredeydiniz? Meydanlardaydı Kılıçdaroğlu, ne yaptı Kılıçdaroğlu? Bana birisi çıkıp söylesin şurada yanlış yaptın. Bu ülke için yapmadığımız şey kalmadı. Hangi lider linç yedi, hangi lider terör örgütünün saldırısına uğradı, hangi liderin önüne kurşun atıldı? CHP’de genel başkan olmak için yürekli olacaksınız. Bir milim geri adım atmayacaksınız.”

(Seçim sonrası başlayan değişim tartışması) “E ben boşuna demiyorum hançerlendik diye. Niçin böyle bir talep birdenbire patlıyor ben bunları biliyorum ama gereksiz bir tartışmaya zemin hazırlamak istemiyorum.”

“Sayın Akşener’in hangi gerekçe ile masadan kalktığını ve döndüğünü bilmiyorum. Bir gün uygun ortam olur ilk sorum bu olacak.”

“Partinin genel politikasını kurmaylar belirler, belediye başkanları değil.”

“Yeniden kurultayda genel başkan diye aday gösterirlerse en cesurlar bir adım öne çıksın diyeceğiz. Delegelere bağlı. Onlar önerirlerse olmayacağım demeyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x